Czym jest i jak działa leasing? | kompleksowe wyjaśnienie
Co to jest leasing?
Jako przedsiębiorca stawiasz na rozwój swojej firmy i maksymalizowanie zysków. Leasing to usługa, która może okazać się krokiem milowym w rozwoju Twojego przedsiębiorstwa. Zatem co to jest leasing? Najprościej rzecz ujmując, jest to forma finansowania skierowana zazwyczaj do firm i osób prowadzących działalność gospodarczą. W języku bardziej formalnym powiemy, że leasing opiera się na umowie cywilnoprawnej, która zawierana jest pomiędzy leasingodawcą, a leasingobiorcą. Na jej mocy leasingobiorca zyskuje prawo do korzystanie z danej rzeczy przez określony czas w zamian za umówione opłaty, które przedsiębiorca może wrzucić w koszty. Jest to więc rozwiązanie bardzo korzystne. Przedmiotem leasingu może być niemalże wszystko - oferta może różnić się u różnych firm leasingowych.
Jak działa leasing?
Zastanawiasz się zatem, jak działa leasing? Pozwala przedsiębiorcom na korzystanie z wybranych rzeczy bez konieczności angażowania do zakupu środków własnych. Jeśli chodzi o wkład własny, nie występuje lub jest symboliczny, jeśli porównać go z wartością leasingowanego przedmiotu. Jeśli planujesz inwestycje i chcesz rozbudować firmę, ale nie do końca czujesz się bezpiecznie z myślą o kosztownym kredycie - leasing może okazać się doskonałym rozwiązaniem. Jako korzystający będziesz opłacać regularne raty leasingowe, które składają się z części kapitałowej i odsetkowej. Harmonogram spłat jest miesięczny lub ustalony indywidualnie. Ma to znaczenie, jeśli działasz w branży opartej na sezonowości. Koszt leasingu i wysokość raty różni się w zależności od oferty. Najkorzystniejszą opcję pomoże Ci wynegocjować nasz specjalista leasingowy.
Leasing w Polsce: krótka historia.
Jako przedsiębiorca wiesz, że czas to pieniądz. Zatem jak wygląda historia leasingu w telegraficznym skrócie? Oto najważniejsze etapy.
- Lata 90te: powstanie pierwszych spółek leasingowych w Polsce, głównie w sektorze prywatnym. Następował bardzo szybki i dynamiczny wzrost wartości zawartych umów leasingowych. Został on zahamowany w 2000 roku, w wyniku pęknięcia bańki internetowej i następującego po niej kryzysu.
- Lata 2000-2008: po początkowym kryzysie, rynek umów leasingowych znowu zaczął rosnąć. Duży wpływ miało na to wejście Polski do Unii Europejskiej i dobra koniunktura gospodarcza. Co ciekawe, do końca 2000 roku samochody osobowe stanowiły mniej niż 1% na rynku leasingu w Polsce. Wartość ta zaczęła dynamicznie rosnąć po zmianach przepisów w roku 2002.
- Od 2009 roku: stały rozwój rynku leasingowego w Polsce. Obecnie jest to rynek stabilny i porównywalny strukturalnie z krajami Europy Zachodniej. Podobieństwa dotyczą także oferowanych rozwiązań.
Co można wziąć w leasing?
Zastanawiasz się, co można wziąć w leasing? Odpowiedź brzmi: niemalże wszystko. Warto pamiętać, że mogą to być przedmioty zarówno nowe, jak i używane. Do najpopularniejszych rzeczy, które najczęściej stają się przedmiotem umów leasingowych, należą:
- samochody osobowe, dostawcze, ciężarowe,
- specjalistyczne maszyny,
- linie produkcyjne,
- nieruchomości, takie jak na przykład lokale biurowe, magazyny, hale,
- sprzęt komputerowy,
- sprzęt technologiczny,
- oprogramowanie,
- wyposażenie biurowe.
Rodzaje leasingów
Wyjaśniliśmy już, czym jest leasing. Warto wiedzieć też, że są różne rodzaje leasingu. Najpopularniejszy jest leasing operacyjny. Czas obowiązywania powinien wynosić co najmniej tyle, ile 40% normatywnego okresu amortyzacji. Po zakończeniu umowy leasingu operacyjnego przedsiębiorca decyduje, czy zamierza wykupić daną rzecz. Inne rodzaje leasingu to finansowy, konsumencki i zwrotny. Jako przedsiębiorca z pewnością chcesz przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z oferty leasingu wiedzieć, czym różnią się między sobą jego rodzaje. Nasz specjalista nie tylko wszystko Ci wyjaśni, ale też zaproponuje rozwiązanie idealnie dopasowany do potrzeb Twojej firmy.
Leasing: za i przeciw
Zalety leasingu są niewątpliwe: niewiele formalności i łatwa procedura uzyskania, możliwość sfinansowania różnych przedmiotów, niewielki wkład własny lub jego brak, elastyczna spłata rat, możliwość wynegocjowania bardzo korzystnej oferty przez naszego specjalistę. Zatem czy leasing ma jakieś wady? Nie sposób nie wspomnieć o tym, że przez okres obowiązywania umowy właścicielem wziętego w leasing przedmiotu jest finansujący. Z tego względu może zostać narzucony sposób korzystania lub warunki, takie jak na przykład ubezpieczenie lub inne formalności. Z punktu widzenia większości przedsiębiorców zalety leasingu przewyższają jednak znacząco te drobne niedogodności.
Auto w leasing: co to znaczy?
Zobacz przykład
Auto w leasingu to jeden z najpopularniejszych sposobów pozyskania pojazdu dla firm i osób prowadzących działalność gospodarczą. Jest to bardzo opłacalna forma finansowania. Leasingobiorca korzysta z samochodu na warunkach określonych w umowie. Po okresie jej obowiązywania, istnieje możliwość wykupienia samochodu. Jego cena jest wówczas niższa niż wartość rynkowa. Ile będzie kosztował leasing środka transportu o wartości 100 tysięcy na okres 60 miesięcy? Miesięczna rata, w zależności od oferty i wybranych opcji, będzie oscylowała między 1500 a 2000 zł z wykupem 1%. Podwyższenie wykupu do 30 proc. wpłynie na zmniejszenie raty o około 500 zł. Precyzyjną, dopasowaną do potrzeb ofertę przedstawi Ci nasz specjalista, który wynegocjuje najlepsze warunki w firmie leasingowej.
Masz dodatkowe pytania?
Skorzystaj z pomocy naszych specjalistów.