Czy leasing koparki się opłaca?
Zakup koparko-ładowarki to wydatek rzędu kilkuset tysięcy złotych. Mini koparki są nieco tańsze, ale i tak koszt ich nabycia często przekracza możliwości finansowe przedsiębiorców. W związku z tym coraz więcej właścicieli firm budowalnych zastanawia się nad leasingiem sprzętu budowlanego. W artykule podpowiadamy czy warto zdecydować się na leasing koparki i czy taka opcja w ogóle się opłaca.
Koparka - numer 1 wśród maszyn budowlanych
Nie da się ukryć - koparka jest jednym z najważniejszych sprzętów budowlanych. Za jej pomocą można wykonywać wykopy pod fundamenty, udrażniać rowy, przygotowywać teren pod budowę dróg czy świadczyć usługi rozbiórkowe. Posiadanie jej jest więc standardem w dużych firmach budowlanych i celem średnich i małych przedsiębiorstw. Tym bardziej, że dzięki koparce można zarobić atrakcyjne kwoty i otworzyć sobie drogę do nowych zleceń. Są co najmniej trzy drogi nabycia koparki: wziąć leasing koparki, wziąć pożyczkę dla firm lub kupić za gotówkę. Którą możliwość wybrać?
Leasing koparki vs zakup za gotówkę
Zakup maszyn budowlanych jest bardzo prosty. W chwili zapłaty za nowy lub używany sprzęt budowlany, przedsiębiorca staje się pełnoprawnym właścicielem koparki. Sam o nią dba i używa w taki sposób, jak mu się podoba. To wygodna i kusząca opcja jednak...bardzo droga. I nawet jeśli firmę stać na wydatek 100, 200, 300 czy nawet 400 tysięcy złotych, to często przedsiębiorcy wolą skorzystać z oferty finansowania maszyn w formie leasingu. Dzięki temu finanse nie są zamrożone, lecz cały czas mogą pracować (przedsiębiorca może inwestować wolne środki, korzystać ze sprzętu, zarabiać za jego pomocą, a zarazem płacić wygodne raty leasingu).
Czy leasing koparki się opłaca?
Finansowanie maszyn budowlanych jest korzystne dla firm, które nie mają środków na zakup koparki bądź finanse chcą przeznaczyć na dalsze inwestycje. Leasing koparki jest też polecany dla przedsiębiorców, którzy planują tylko przez określony czas wykorzystywać sprzęt np. tylko przez okres kilku lat. Wynika to z faktu, że po określonym w umowie czasie nie trzeba decydować się na wykup sprzętu budowlanego.
Leasing koparki kalkulator
Wstępną wysokość raty leasingu można sprawdzić na stronie Rydzowski Leasing. Dostępny jest tam kalkulator leasingu koparki. Wystarczy wpisać kilka podstawowych informacji, takich jak wartość koparki nowej lub używanej, okres leasingu i wysokość wpłaty wstępnej. Na tym etapie pojawi się wstępna kalkulacja leasingu. Szczegółową ofertę można uzyskać po podaniu danych osobowych/NIP firmy i po wysłaniu formularza.
Jakie są zalety leasingu koparki?
Leasing maszyn budowlanych w wielu przypadkach okazuje się najkorzystniejszą opcją. Poniżej prezentujemy zalety leasingu koparki.
- Uniknięcie dużego, jednorazowego wydatku, który mógłby zagrozić płynności finansowej przedsiębiorstwa.
- Dzięki leasingowi można płacić wygodne, comiesięczne raty, a wolną gotówkę przeznaczyć na inwestycje lub bieżące wydatki.
- Leasing używanych maszyn bądź nowych sprzętów często jest korzystniejszy od finansowania w formie kredytu.
- Koszty leasingu są dopasowane do możliwości finansowych przedsiębiorstwa.
Kto ma możliwość leasingu koparki?
Na leasing koparki najczęściej decydują się właściciele firm budowlanych i przedsiębiorstw związanych z przemysłem górniczym. Warto jednak zaznaczyć, że branża działalności nie ma tutaj znaczenia - podobnie jak forma prowadzonego biznesu. Leasing koparki kołowej, koparki gąsienicowej, mini koparki czy innej maszyny jest możliwy dla właścicieli jednoosobowych działalności gospodarczych, właścicieli spółek czy nawet rolników posiadających NIP.
Warunki leasingu maszyn budowlanych
By otrzymać finansowanie trzeba spełnić pewne warunki leasingu koparko-ładowarki. Przede wszystkim, warto zadbać o pozytywną historię finansową przedsiębiorstwa. Im jest ona lepsza tym większa szansa na otrzymanie pozytywnej decyzji leasingowej.
Leasing koparki dla nowych firm
Co w przypadku, gdy firma funkcjonuje od niedługiego czasu? Wtedy uzyskanie sfinansowanie koparki może być nieco utrudnione, ale oczywiście nadal możliwe. Firma leasingowa może potrzebować dodatkowych dokumentów lub poświadczeń. Oczywiście, nie jest to regułą, bo wszystko zależy od podmiotu finansującego i od samej kwoty zobowiązania. Zupełnie inaczej będzie to wyglądać w przypadku finansowania maszyny za 420 000 złotych, a inaczej, gdy będzie to leasing maszyn używanych o niższej wartości. Najlepiej więc, gdyby w chwili składania wniosku o leasing, firma funkcjonowała już od co najmniej 6 miesięcy.
Co wpływa na koszt leasingu koparki?
Na koszt miesięcznej raty leasingu wpływa kilka czynników. Przede wszystkim jest to zależne od ceny maszyny budowlanej. Ale oczywiście, ważny jest też wiek maszyny i okres finansowania. Oprócz tego, pod uwagę należy wziąć indywidualnie ustalane warunki finansowania, takie jak wysokość wpłaty wstępnej, wartość wykupu czy rodzaj leasingu (czy jest to leasing operacyjny, leasing finansowy czy leasing zwrotny). Czynnikiem, wpływającym na koszt finansowania jest też cena ubezpieczenia leasingu, a także wybór firmy leasingowej. Wybierz korzystny leasing - sprawdź różne oferty lub powierz to specjalistom z Rydzowski Leasing.
Cesja leasingu maszyn budowlanych
W sytuacji, gdy przedsiębiorca nie potrzebuje już koparko- ładowarki maszyny budowlanej, może zdecydować się na cesję leasingu. Oznacza to, że swoją ofertę leasingu może przekazać innej osobie. Oczywiście najpierw należy znaleźć osobę zainteresowaną taką opcją. Najczęściej, właściciele firm budowlanych ogłaszają taki zamiar na grupach w social mediach lub na portalach ogłoszeniowych i przedstawiają warunki umowy. Taka możliwość leasingu maszyn używanych cieszy się dosyć dużą popularnością.
Najczęściej zadawane pytania