Leasing u dealera czy finansowanie zewnętrzne?
Leasing nie tylko samochodów, ale różnych środków trwałych jest dla przedsiębiorców doskonałą okazją dokonania inwestycji bez konieczności angażowania gotówki. Na rynku dostępne są jednak różne opcje finansowania. Leasing można wziąć bezpośrednio w salonie samochodowym lub skorzystać z oferty multiagencji i leasingowania zewnętrznego. Sprawdź, która opcja jest korzystniejsza.
Leasing fabryczny – na czym to polega?
Leasing fabryczny to rodzaj finansowania oferowanego przez producenta samochodów lub powiązaną z nim spółkę. Korzyści płynące z wyboru leasingu fabrycznego są różne. Przede wszystkim dla klientów istotna jest wygoda tego rozwiązania i pozorna szybkość procesu. W rzeczywistości nie można jednak zapominać też o minusach, wśród których najczęściej wymieniane są nieprecyzyjne zapisy umowne, słaby kontakt posprzedażowy i ograniczony wybór konfiguracji, jeśli chodzi o leasing i usługi dodatkowe.
Leasing u dealera – jak kalkulowana jest oferta?
Kalkulacja oferty leasingowej u dealera zazwyczaj obejmuje kilka czynników, które wpływają na ostateczny koszt leasingu. A oto najważniejsze z nich:
- wartość pojazdu,
- czas trwania umowy leasingowej,
- oprocentowanie leasingu,
- wysokość opłaty wstępnej,
- koszty dodatkowej, takie jak np. ubezpieczenie, serwisowanie, konserwacja i inne usługi związane z użytkowaniem pojazdu.
Po uwzględnieniu powyższych czynników dealer kalkuluje miesięczną ratę leasingową. Ostateczna oferta leasingowa zależy od negocjacji między leasingobiorcą a dealerem i może być dostosowana do indywidualnych potrzeb i sytuacji finansowej klienta.
Finansowanie zewnętrzne – czym się charakteryzuje?
Alternatywą dla leasingu fabrycznego jest finansowanie zewnętrzne. Podstawową różnicą jest w tej sytuacji usługodawca. W pierwszym przypadku klient otrzymuje ofertę bezpośrednio u dealera, na etapie wybierania pojazdu, natomiast zewnętrzne firmy mogą udzielić leasingu na nowy samochód dowolnego producenta. Wiąże się to z wieloma korzyściami, a wśród nich warto zwrócić uwagę na:
- duży wybór różnych modeli środków transportu (lub innych przedmiotów), bez ograniczeń co do jednej, konkretnej marki,
- możliwość leasingowania używanych samochodów,
- konkurencyjna kosztowo oferta, która wybierana jest na podstawie kilku różnych propozycji,
- indywidualny dobór oferty do faktycznych potrzeb przedsiębiorcy,
- osobiste podejście i możliwość negocjacji warunków,
- duża elastyczność w zakresie usług dodatkowych,
- jasne, klarowane warunki i transparentne zapisy umowne, które nie budzą wątpliwości,
- możliwość omówienia każdego aspektu z doradcą,
- szybkie, uproszczone procedury,
- bezpośredni kontakt ze specjalistą i rozbudowany zakres wsparcia posprzedażowego.
Porównywanie ofert – klucz do oszczędności
Przy wyborze oferty leasingowej dla przedsiębiorców liczy się czas nawiązania umowy i dostarczenia pojazdu, ale czynnikiem, który ma jeszcze większe znaczenie, są koszty. Leasing u dealera to najszybsze rozwiązanie – również dlatego, że do wyboru jest zazwyczaj jedna opcja, która jest najbardziej korzystna dla leasingodawcy, ale niekoniecznie dla osoby, która bierze leasing. Jedno rozwiązanie nie jest w stanie odpowiedzieć na potrzeby wszystkich przedsiębiorców – dlatego w Rydzowski Leasing zawsze analizujemy oferty różnych firm leasingowych. Sprawdzamy, która opcja jest najbardziej opłacalna, porównując wszystkie parametry oferty, a nie tylko jeden. Dzięki temu nasi klienci doskonale wiedzą, ile i za co płacą.
Wybierz doradcę, który ma wiedzę z zakresu finansów
Prowadząc biznes, jesteś specjalistą w swojej dziedzinie. Naturalne jest więc, że wśród swoich partnerów również szukasz osób, które najlepiej znają się na swoim fachu. Doradztwo w zakresie pojazdów to domena dealerów, jednak jeśli chodzi o sposoby finansowania, w tej dziedzinie potrzeba fachowej wiedzy. Dodatkowo sytuację komplikuje fakt, że warunki na rynku leasingowym zmieniają się bardzo dynamicznie, trzeba więc wciąż trzymać rękę na pulsie. Dlatego jeśli szukasz kompetentnego doradztwa dotyczącego finansowania, najlepszym wyborem jest skorzystanie z wiedzy doradców w firmach zewnętrznych, specjalizujących się w produktach finansowych, takich jak Rydzowski Leasing.
Dokładnie przeanalizuj umowę
Jedną z kwestii, na którą trzeba zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru oferty leasingowej są zapisy w umowie, bo to one określają warunki dalszej współpracy. W przypadku leasingu fabrycznego niestety w umowach zdarzają się nieprecyzyjne sformułowania dotyczące np. rozliczania wcześniej zakończonych lub wypowiedzianych umów. W umowach można spotkać także wysokie kary, włączając wypowiedzenie umowy pod błahym pretekstem, a także zapisy dające możliwość dowolnego kształtowania rat pod wpływem podwyżek WIBOR.
Uważaj na koszty dodatkowe
Dealerzy często kuszą leasingobiorców korzystną ratę leasingową. Faktycznie, zdarza się, że jest ona atrakcyjna. Jednak po przeanalizowania umowy okazuje się, że trzeba zapłacić także za dodatkowe usługi, a nie wszystkie są konieczne, jak na przykład obligatoryjne opony zimowe czy akcesoria samochodowe. Powód jest prosty – sprzedaż produktów komplementarnych wiążę się z prowizją dla dealera. Jeśli ważne są dla Ciebie jasne, klarowne zasady i transparentna politykę cenową, z pewnością docenisz, że specjaliści Rydzowski Leasing, w przeciwieństwie do dealerów samochodowych, prezentują wszystkie koszty umowne i dokładnie je omawiają.
Pamiętaj, że szybciej nie zawsze oznacza lepiej
Opcja podpisania umowy leasingowej bezpośrednio w salonie jest bardzo kusząca. Wybierasz interesujące Cię auto spośród dostępnych w ramach danej marki, a następnie szybko zostaje Ci podsunięta umowa, którą pobieżnie czytasz, podpisujesz i wyjeżdżasz z salonu nowym autem. Po jakimś czasie okazuje się, że finalny koszt leasingu jest wyższy, niż zakładano, a dodatkowo kontakt z dealerem, który sprzedał Ci leasing jest praktycznie niemożliwy.
Salony samochodowe działają w trybie jednorazowych okazji, które nie powtórzą się, jeśli nie zdecydujesz się podpisać umowy tu i teraz. Możemy Cię jednak zapewnić, że jeśli zależy Ci na wybranie najbardziej optymalnego rozwiązania, nie ma tutaj drogi na skróty i nie obejdzie się bez przeanalizowania kilku ofert dostępnych na rynku i wybraniu tej, która najlepiej spełni potrzeby Twojej firmy. Jeśli obawiasz się długich procedur, uspokajamy – cały proces jesteśmy w stanie zamknąć nawet w 24 godziny od Twojego zgłoszenia.
Zorientuj się, jak wygląda likwidacja szkód
Decydując się na umowę leasingową rzadko myśli się o potencjalnej stłuczce lub wypadku drogowym i związaną z tym potencjalną szkodą. Tymczasem takie sytuacje niestety się zdarzają i są bardzo stresujące. Jeśli zdecydujesz się na leasing u dealera, przy likwidacji szkody konieczny jest kontakt z infolinią i samodzielne przejście całego procesu. W Rydzowski Leasing działamy nieco inaczej – zapewniamy naszym klientom wsparcie podczas likwidacji szkody, pomagając załatwić wszelkie formalności.
Przeanalizuj koszty ubezpieczenia
Jednym z obowiązkowych kosztów przy leasingu jest ubezpieczenie. Są tutaj dwie drogi – można zdecydować się na domyślne ubezpieczenie, ofertowane wszystkim klientom w salonie samochodowym lub poszukać korzystnego pakietu ubezpieczeniowego, dopasowanego do potrzeb firmy, u leasingodawcy zewnętrznego.
Gdzie najlepiej wziąć leasing?
Na pytanie, gdzie najlepiej wziąć leasing na samochód nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Klienci mają różne potrzeby, jednak warto pamiętać, że pierwsza oferta rzadko jest tą najlepszą – i to sprawdza się w każdej branży.
Najczęściej zadawane pytania: