Jak poprawić zdolność do leasingu?
Uzyskanie leasingu na samochód, sprzęt lub wyposażenie wiąże się z pewnymi warunkami. Pomimo że nie są one tak restrykcyjne jak w przypadku kredytów, to jednak leasingodawca analizuje różne czynniki, taki jak na przykład czas funkcjonowania firmy na rynku i dotychczasowa historia leasingu. Jeśli zastanawiasz się, jak poprawić zdolność do leasingu i pomyślnie przejść przez całą procedurę, zapraszamy do lektury.
Jak leasingodawcy badają zdolność leasingową?
Analitycy, którzy sprawdzają zdolność do leasingu, biorą pod uwagę szereg różnych czynników. Wprawdzie nie zawsze przeprowadzana jest cała procedura, ale warto mieć świadomość, jak może ona wyglądać. Wśród czynników sprawdzanych przez analityków wymienić można czas obecności firmy na rynku – przedsiębiorstwa, które dopiero zaczynają działalność, mogą nie mieć jeszcze pełnej płynności finansowej. Ważne są także:
- historia w BIK oraz ewentualna obecność w bazach dłużników BIG,
- analiza dostarczonej dokumentacji – w przypadku procedury uproszczonej potrzebne są tylko podstawowe dokumenty, czasami jednak leasingodawca chce mieć też dostęp do dodatkowej dokumentacji, potwierdzające zdolność leasingową,
- wizja lokalna – jest to po prostu wizyta w siedzibie firmy,
- powiązania biznesowe, czyli historia reprezentantów spółki oraz beneficjentów.
Najpopularniejsze problemy leasingobiorców
Prowadzenie każdej firmy wiąże się z okresami, w których następuje przestój produkcji lub spadek sprzedaży. To naturalne zmiany rynku, jednak jeśli dochodzą do tego niestabilna sytuacja geopolityczna, galopująca inflacja i ogólnoświatowy kryzys, pojawić się mogą problemy z płynnością finansową. To właśnie główny powód problemów z regularnym opłacaniem rat leasingowych. Poza tym klienci doświadczają także problemów z rozliczaniem umowy po szkodzie całkowitej lub kradzieży pojazdu.
Co najbardziej utrudnia otrzymanie leasingu?
Zatem co najbardziej utrudnia otrzymanie leasingu i wpływa na złą historię leasingową? Wymienić możemy tutaj następujące kwestie:
- problemy z płatnościami (opóźnienia, przestój w płatnościach, nieopłacanie rat leasingowych),
- przymusowe zerwanie umowy leasingu przez bank w przeszłości,
- negatywne wpisy w bazach dłużników firmowych,
- zła historia kredytowa właściciela firmy w zobowiązaniach prywatnych.
Na co zwrócić uwagę przed złożeniem wniosku o leasing?
Jeśli niepokoisz się, że zła historia kredytowa może wpłynąć na decyzję leasingową, przed złożeniem wniosku można się odpowiednio przygotować. Pierwszym krokiem jest sprawdzenie, jak faktycznie wygląda sytuacja. W tym celu trzeba przeanalizować raport BIK na swój temat, a także zweryfikować, czy nie dochodzi do opóźnień w płatnościach za zobowiązania, nie tylko firmowe, ale także te prywatne.
Chcesz otrzymać ofertę leasingu?
Przygotujemy ją dla Ciebie bezpłatnie!
Zadbaj o terminowe regulowanie zobowiązań bankowych
W budowaniu pozytywnej historii kredytowej i zwiększeniu zdolności leasingowej bardzo pomocne jest regularne i terminowe spłacanie wszelkich zobowiązań. Niestety nawet jednodniowe opóźnienie podlega raportowaniu. Jedna wpadka nie zniweczy wielu lat terminowych spłat, ale już notoryczne zaleganie z płatności i elastyczne podchodzenie do harmonogramu spłaty będzie skutkowało obniżeniem zdolności leasingowej.
Spłać zaległości prywatnych kart i limitów
W przypadku prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej trzeba zweryfikować, czy na pewno nie ma mamy na koncie opóźnienia w spłacie zobowiązań na karcie kredytowej lub limicie bankowym. Przygotowują się do procedury leasingowej warto uregulować wszystkie istniejące zobowiązania, a najlepiej zupełnie je zamknąć.
Zadbaj o uregulowanie zobowiązań przeterminowanych
Jeśli doszło już do tego, że firma ma nieuregulowane raty i nieopłacone faktury, koniecznie trzeba zadbać o ich spłacenie przed złożeniem wniosku o leasing. Nawet jeśli to niewielkie kwoty, mogą sprawić, że Twoje przedsiębiorstwo będzie figurowało w bazie dłużników. Wpłyną też na obniżenie wskaźnika zdolności kredytowej.
Spróbuj usunąć wpisy w bazach dłużników firmowych
W celu usunięcia wpisu z bazy zadłużonych i raportu BIK niezbędne jest pełne uregulowanie zaległego zobowiązania. Czasami jednak po spłacie wpis nie znika. Warto wówczas skontaktować się z wierzycielem, żeby potwierdził spłatę. Potwierdzenie uregulowania zobowiązania trzeba dostarczyć także bezpośrednio firmie leasingowej.
Informuj z wyprzedzeniem bank o problemach finansowych
Jak już wspomnieliśmy, w każdej firmie zdarzają się gorsze okresy i jest to normalna sytuacja. Czasami okazuje się, że przygotowane rezerwy finansowe nie są wystarczające i może dojść do czasowych problemów z płynnością finansową. Warto w miarę możliwości przewidywać takie sytuacje i przede wszystkim z wyprzedzeniem poinformować o tym bank lub leasingodawcę. W takiej sytuacji możliwe jest skorzystanie z pewnym rozwiązań, jak na przykład wakacje kredytowej, tymczasowe zawieszenie spłaty raty lub zmiana warunków płatności, które nie będą powodowały zaległości.
Porozmawiaj z naszym specjalistą
Jeśli do tej pory wszystkie zobowiązania były opłacane regulaminowo, a ewentualne opóźnienia zdarzały się bardzo rzadko (na przykład tylko raz w trakcie trwania poprzedniej umowy leasingowej), nie powinno być problemów z otrzymaniem leasingu. Jeśli jednak obawiasz się, że zła historia leasingowa może być powodem odmowy, zachęcamy do rozmowy z jednym z naszych specjalistów. Po dokładnej analizie sytuacji otrzymasz rekomendację rozwiązania, które przybliży Cię do otrzymania leasingu.
Sprawdź ratę w kalkulatorze leasingu
Do niezobowiązującego sprawdzenia oferty leasingowej przygotowaliśmy specjalne narzędzie, jakim jest kalkulator leasingu. Po wpisaniu kilku podstawowych danych szybko otrzymasz pomocną symulację finansową. W celu uzyskania pełnej oferty, dopasowanej do Twoich potrzeb, zapraszamy do kontaktu z naszym doradcą.
Autor artykułu:
#RydzowskiTeam