Leasing czy gotówka? - kompleksowe porównanie
Inwestycje w firmie zawsze wiążą się z dużymi nakładami finansowymi. Można je pokrywać gotówką lub za pomocą leasingu. Oba rozwiązania mają zarówno plusy, jak i minusy. Leasing czy gotówka – co się bardziej opłaca? Jeśli zadajesz sobie to pytanie, zapraszamy do naszego tekstu, w którym rzucimy nieco światła na ten dylemat.
Zakup za gotówkę czy leasing?
Leasing czy gotówka – to pytanie zadaje sobie wielu przedsiębiorców. Zakup floty samochodowej, maszyn, sprzętu czy oprogramowania to ogromny wydatek. Może on zostać pokryty gotówką lub sfinansowany w inny sposób. Jednym z rozwiązań jest leasing. Planując większe zakupy, warto zastanowić się, co będzie bardziej opłacalne. Obie opcje z pewnością mają swoje plusy i minusy.
Zdaniem specjalisty:
To, co będzie korzystniejsze dla Twojej firmy, zależy od indywidualnej sytuacji, potrzeb i planów. Dlatego każdą taką decyzję trzeba rozpatrywać osobno. Faktem jest, że leasing jest wśród przedsiębiorców niezwykle popularny i to nie bez powodu. Jednak zakup gotówkowy w pewnych sytuacjach także może okazać się dobrym pomysłem.
Leasing czy gotówka? - formalności i koszty finansowe
Zgodnie z danymi przedstawionymi przez kwartalnik Barometr EFL małe i średnie firmy decydują się częściej na zakup samochodu ze środków własnych. Natomiast duże zwykle korzystają z leasingu. Jeśli chodzi o formalności, przy zakupie gotówkowym jest ich zdecydowanie mniej. Warto jednak podkreślić, że procedura uzyskania leasingu jest maksymalnie uproszczona i bardzo szybka. Jeśli zaś chodzi o koszty to warto wiedzieć, że:
- zakup gotówkowy wymaga jednorazowego wyłożenia dużej sumy pieniędzy. Oznacza to także, że ta kwota zostaje niejako zamrożona. W przypadku nowych, początkujących przedsiębiorców dokonanie dużego zakupu gotówkowego może być niemożliwe ze względu na brak wystarczających środków. Pomocnym rozwiązaniem w tej sytuacji jest leasing,
- do leasingu nie potrzeba zdolności kredytowej, co odróżnia go od kredytu. Raty są dopasowane do możliwości firmy. Po zakończeniu umowy jest możliwość wykupu przedmiotu w okazyjnej cenie.
Czym jeszcze różni się zakup za gotówkę od leasingu?
Jeśli decydujesz się na zakup auta za gotówkę, wystarczy pójść do salonu i wybrać konkretny model, a następnie dokonać pełnej płatności i odebrać pojazd. Proste, prawda? Jeśli chodzi o leasing, możesz być zaskoczony, ale sprawa wcale nie jest bardziej skomplikowana. Mimo tego oczywiście zakup gotówkowy od leasingu różni kilka elementów, przede wszystkim sprawa kosztów i forma płatności. Mamy także kwestię formalności i procedur, a także własności. Podsumujmy, jakie to konkretnie różnice.
gotówka | leasing | |
formalności | niewiele formalności | nieco więcej formalności, ale ograniczonych do niezbędnego minimum |
czas trwania procedur | odbiór sprzętu można zrealizować od razu, chyba, że trzeba poczekać na zamówienie | szybka decyzja, często już w ten sam dzień leasingobiorca może odebrać przedmiot |
koszty | duży, jednorazowy wydatek ze środków własnych, zamrożone środki | nieobciążająca rata, niewielka prowizja dla leasingodawcy |
korzyści podatkowe | auta kupione za gotówkę stają się składnikiem firmowego majątku, jeśli koszt samochodu jest większy niż 10 tys. zł, należy go wpisać do rejestru środków trwałych i co miesiąc wnosić opłatę amortyzacyjną, co zwiększa koszty uzyskiwania przychodów | leasingobiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów ubezpieczenie OC samochodu oraz część kapitałową raty zobowiązania z uwzględnieniem limitów amortyzacyjnych, a także część odsetkową raty |
własność | właścicielem jest przedsiębiorstwo, które dokonało zakupu | do momentu wykupu właścicielem jest leasingodawca |
Zdecydowałeś się na leasing? Wyjaśnimy Ci wszystkie kwestie z nim związane!
Największe zalety leasingu dla przedsiębiorców:
Wielu przedsiębiorców stoi przed decyzją: auto w leasing czy za gotówkę? Jedną z największych zalet leasingu jest fakt, że umożliwia użytkowanie niezbędnych maszyn, samochodów, sprzętu, oprogramowania i wyposażenia przed konieczności posiadania lub angażowania wystarczającej ilości gotówki. To świetnie rozwiązanie na start firmy. Ale nie tylko początkujący przedsiębiorcy preferują leasing. Wiele osób woli zachować gotówkę na wydatki, które trudno sfinansować w inny sposób. Może to być na przykład remont pomieszczeń biurowych lub produkcyjnych. Tym sposobem, dzięki odpowiednie strategii łączenia leasingu i zakupów gotówkowych, przedsiębiorstwo może rozwijać się w najbardziej optymalny sposób.
Czy leasing konsumencki się opłaca?
Leasing to z całą pewnością rozwiązanie, które ma wiele korzyści dla przedsiębiorców. A jak wygląda sytuacja, jeśli chodzi o leasing konsumencki? Czy leasing konsumencki się opłaca? Z całą pewnością taka opcja staje się coraz bardziej popularna. Leasing przestaje kojarzyć się tylko z możliwościami, jakie daje osobom prowadzącym działalność gospodarczą i spółkom. Wielu prywatnych klientów chwali sobie to rozwiązanie, ze względu na:
- koszt - leasing jest tańszy niż kredyt,
- małą ilość formalności,
- brak potrzeby udowadniania zdolności kredytowej,
- brak konieczności posiadania dużej sumy pieniędzy jak w przypadku zakupu gotówkowego.
Gdzie najlepiej wziąć leasing?
Jeśli przekonują Cię korzyści leasingu, z pewnością zastanawiasz się, gdzie można go dostać. Najlepiej skontaktować się z doradcami z ekipy Rydzowski Leasing. To specjaliści, którzy wynegocjują dla Ciebie najlepsze warunki! A ile kosztuje leasing? Na to pytanie trudno odpowiedzieć jednoznacznie. Przy oszacowaniu kosztów leasing czy gotówka kalkulator leasingu może być pomocnym narzędziem. Jednak warto pamiętać, że najbardziej precyzyjne koszty przedstawi Ci nasz specjalista.
Specjalistka ds. leasingu
Autor artykułu:
#RydzowskiTeam