Ubezpieczenie GAP w leasingu - czy warto je mieć?
Ubezpieczenie GAP w leasingu – nazywane też ubezpieczeniem starty finansowej – to polisa, o którą bardzo często pytają przedsiębiorcy. Ochrona ta to gwarancja, że w przypadku utraty samochodu otrzymają dużą pomoc w uregulowaniu należności z leasingodawcą. Dowiedz się, jak działa GAP w leasingu i w jakich sytuacjach może się przydać.
Kilka słów o ubezpieczeniu GAP w leasingu
Ubezpieczenie GAP jest ubezpieczeniem od straty finansowej. Jego nazwa to skrótowiec z języka angielskiego - Guaranteed Asset Protection. Co obejmuje ubezpieczenie GAP? Polisa ta działa w przypadku straty samochodu w wyniku kradzieży lub jego zniszczenia (szkody całkowitej), kiedy jest on wzięty w leasing. Ubezpieczenie GAP w leasingu nie obejmuje jedynie samochodów, a wszystkie pojazdy, które posiada przedsiębiorstwo. Mogą to być:
- motocykle,
- traktory,
- przyczepy,
- kampery (również te wypożyczane krótkoterminowo),
- samochody sprowadzane z USA,
- autobusy,
- taksówki,
- pojazdy ciężarowe,
- lawety.
Jak działa GAP w leasingu?
Ubezpieczenie GAP bywa również określane ubezpieczeniem od utraty wartości pojazdu. Dlaczego? Polisa ta daje ochronę przedsiębiorcom, dzięki czemu mogą spłacić pozostałe do uregulowania raty wobec firmy leasingowej, kiedy pojazd zostanie zniszczony lub skradziony. Leasingodawcy wymagają posiadania ubezpieczenia OC i AC. Jednak zarówno jedna, jak i druga polisa może nie zapewnić wystarczającej pomocy w przypadku kradzieży samochodu czy szkody całkowitej.Szkoda ta oznacza, że ewentualne koszty naprawy będą duże i przekroczą 70% wartości rynkowej auta. W takich przypadkach pełną ochronę może zapewnić właśnie GAP. Najprościej mówiąc - ubezpieczenie GAP leasing powinno pokryć różnicę między wypłatą odszkodowania z polisy Auto Casco a wartością pojazdu w dniu jego zakupu.
Czy leasingobiorcy opłaca się wykupić polisę GAP?
Ubezpieczenie GAP w leasingu – czy warto je mieć? Czy GAP ma sens? Te pytania bardzo często nasuwają się po pierwszym, powierzchownym zapoznaniu z tematem. Przeczytaj, co myślą o tym nasi specjaliści:
Zdaniem eksperta:
Naprawa całkowicie zniszczonego samochodu – o ile w ogóle jest możliwa – jest bardzo wysokim kosztem, a skradzionego samochodu najczęściej nie udaje się odzyskać. Dla firmy leasingowej to nie ma znaczenia, ponieważ nadal wymaga spłaty zobowiązań wobec leasingobiorcy. A tylko ubezpieczenie GAP gwarantuje pomoc z tym przypadku. Z tego powodu warto się na nie zdecydować i do comiesięcznej raty doliczyć jeszcze te kilkadziesiąt złotych, które już wielokrotnie pomogły naszym klientom. Ubezpieczenie GAP jest obecnie dość popularnym rozwiązaniem, które jest zazwyczaj od razu doliczane do raty leasingu. Jednak nie trzeba go kupować w ramach umowy leasingowej, a można to zrobić indywidualnie, w wybranym Towarzystwie Ubezpieczeniowym, gdzie oferta może być o wiele bardziej korzystna.
Zalety ubezpieczenia GAP w leasingu
Posiadanie ubezpieczenia GAP ma wiele zalet. Przede wszystkim dzięki ubezpieczeniu można nawet na kilka lat zabezpieczyć wartość samochodu wziętego w leasing. Gdy otrzymasz rekompensatę wynikającą z ubezpieczenia GAP, możesz spłacić i zamknąć umowę leasingu.Co więcej, dla Towarzystwa Ubezpieczeniowego nie ma znaczenia, z czyjej winy doszło do szkody całkowitej. W przypadku ubezpieczenia GAP w leasingu leasingobiorca otrzyma pomoc niezależnie czy jest osobą poszkodowaną, czy sprawcą wypadku. Do zalet ubezpieczenia GAP można też zaliczyć to, że:
- Ubezpieczenie GAP to jedyne ubezpieczenie, które daje gwarancję pełnej ochrony zainwestowanych środków, a co więcej - możliwość zakupu samochodu porównywalnego z utraconym.
- Ubezpieczenie GAP to dobra ochrona szczególnie dla leasingobiorców nowych lub drogich aut, ponieważ to właśnie te pojazdy najszybciej tracą na wartości.
- Posiadając GAP, można zrezygnować ze stałej sumy ubezpieczenia.
Jaki pojazd chcesz ubezpieczyć?
Ubezpieczenie GAP w praktyce
Pan Andrzej – właściciel małej firmy na Podkarpaciu – posiadał samochód wzięty w leasing. Po dwóch latach spłacania składek za auto mężczyzna spowodował wypadek podczas trasy do jednego z klientów. Niestety samochód został całkowicie zniszczony, a pan Adam długo dochodził do siebie po wypadku. Ponieważ auto nie było w całości spłacone, firma leasingowa wymagała dalszych należności – do spłaty pozostało jeszcze 40 tys. zł. Mężczyzna posiadał AC, jednak odszkodowanie w ramach tej polisy nie wystarczyło na pokrycie całości sumy. W tym przypadku przydało się ubezpieczenie GAP w leasingu, które pan Adam wykupił zaraz po podpisaniu umowy na samochód. Dzięki temu przedsiębiorca mógł w pełni skupić się na jak najszybszym powrocie do zdrowia, a Towarzystwo Ubezpieczeniowe pokryło brakującą różnicę.
Gdzie można kupić ubezpieczenie straty finansowej?
Najczęściej nasuwająca się odpowiedź na to pytanie to – u dealera samochodowego. Jednak nie zawsze warto od razu decydować się na taką współpracę i zapytać o ofertę w innych miejscach. Często Towarzystwa Ubezpieczeniowe posiadają o wiele bardziej korzystne propozycje, które dadzą Ci taki sam zakres ochrony ubezpieczenia w niższej cenie.
Ubezpieczenie GAP w leasingu
W Rydzowski Ubezpieczenia oferujemy wszystkie dostępne rodzaje ubezpieczenia GAP:
- GAP Fakturowy,
- GAP Casco,
- GAP Indeksowy,
- GAP Finansowy.
Skontaktuj się z nami, by dowiedzieć się, jakie ubezpieczenie straty finansowej będzie najlepsze w Twoim przypadku.
Warunki ubezpieczenia GAP w leasingu
Zobacz, co oferuje Rydzowski Ubezpieczenia w zakresie różnych wariantów ubezpieczenia GAP w leasingu dla samochodów osobowych (do 3,5 tony)!
GAP Fakturowy (DEFEND GAP Max) | GAP Casco (DEFEND GAP Max AC) | DEFEND GAP Direct |
Wymagana polisa AC | Wymagana polisa AC | Niewymagana polisa AC |
Wartość pojazdu określana na podstawie faktury zakupu i polisy AC | Wartość pojazdu określana na podstawie faktury zakupu i polisy AC | Wartość pojazdu nie jest określana - pod uwagę brany jest limit odszkodowania. |
Maksymalna wartość pojazdu 700 tys. złotych | Maksymalna wartość pojazdu 700 tys. złotych | Maksymalna wartość pojazdu - 700 tys. złotych. |
Okres ubezpieczenia wynosi od 12 do 60 miesięcy | Okres ubezpieczenia wynosi od 12 do 60 miesięcy | Okres ubezpieczenia wynosi od 12 do 36 miesięcy. |
Ubezpieczenie najlepiej kupić przy zakupie pojazdu | Ubezpieczenie najlepiej kupić w rocznicę polisy AC | Ubezpieczenie najlepiej kupić wraz z polisą OC lub w rocznicę AC. |
Najczęściej zadawane pytania:
Autor artykułu:
#RydzowskiTeam