Pożyczka leasingowa | poradnik
Pożyczka leasingowa to rozwiązanie, na które początkowo decydowali się przedsiębiorcy korzystający z dotacji w ramach programów unijnych. Z czasem jednak oferta zaczęła trafiać do szerszego grona odbiorców, zwłaszcza osób, które nie są podatnikami VAT. Pożyczka leasingowa to rozwiązanie hybrydowe, które łączy w sobie cechy kredytu i leasingu.
Czym jest pożyczka leasingowa i jak działa?
Pożyczka leasingowa to umowa finansowa, która łączy cechy kredytu i leasingu. W ramach tej umowy, przedsiębiorca (leasingobiorca) może uzyskać dostęp do środków finansowych od instytucji finansowej (leasingodawcy) na zakup określonego środka trwałego (np. maszyny, sprzętu, samochodu) bez konieczności angażowania własnych środków finansowych. W przypadku pożyczki leasingowej, zaciągający ją przedsiębiorca staje się właścicielem pojazdu już od momentu jego zakupu z otrzymanych na ten cel środków.
Potrzebujesz pożyczki leasingowej?
Chętnie przygotujemy dla Ciebie ofertę
Dla kogo pożyczka leasingowa jest dobrym rozwiązaniem?
Pożyczka leasingowa może być korzystna dla przedsiębiorców, którzy chcą zainwestować w nowe urządzenia lub maszyny, ale nie mają wystarczających środków. Dzięki pożyczce leasingowej, przedsiębiorcy mogą uzyskać potrzebne środki finansowe bez konieczności angażowania własnych pieniędzy, co pozwala na zwiększenie elastyczności finansowej i możliwość inwestycji w nowe projekty. Pożyczka leasingowa na samochód może opłacić się zwłaszcza dla przedsiębiorców, którzy:
- nie są płatnikami podatku VAT,
- chcą skorzystać z dłuższego okresu kredytowania ze względu na możliwość obniżenia raty,
- planują sfinansować nabycie przedmiotów sprzedawanych na podstawie faktury VAT-marża (dotyczy to zazwyczaj używanych pojazdów lub innych przedmiotów sprzedawanych bez VAT).
Jakie są wady pożyczki leasingowej?
Jedną z wad pożyczki leasingowej jest trudność w sfinansowaniu maszyn i przedmiotów nietypowych, robionych na specjalne zamówienie, na które jest mniejsze zapotrzebowanie na rynku wtórnym. Środki pozyskane w ramach pożyczki leasingowej można przeznaczyć jedynie na zakup konkretnego, określonego w umowie przedmiotu, jest to więc pożyczka celowa. Trzeba także zdawać sobie sprawę, że pożyczka leasingowa może być nieco droższa, niż klasyczny leasing lub kredyt.
Koszt i kalkulator pożyczki leasingowej
Koszt pożyczki leasingowej zależy od wielu czynników, takich jak wysokość pożyczki, okres trwania umowy, stopa procentowa oraz koszty dodatkowe, takie jak opłaty administracyjne, ubezpieczenie środka trwałego czy koszty serwisowania sprzętu. Jeśli chcesz sprawdzić koszty pożyczki leasingowej, najlepiej byś skontaktował się z doradcą z Rydzowski Leasing.
Pożyczka leasingowa na samochód
Pożyczka leasingowa na samochód to rozwiązanie, z którego korzysta wielu przedsiębiorców. Wśród zalety pożyczki leasingowej na zakup pojazdów warto wymienić:
- minimum formalności,
- uproszczone procedury,
- pożyczkobiorca jest właścicielem przedmiotu od momentu zakupu,
- możliwość amortyzowania przedmiot środka trwałego oraz wliczania odsetek, kosztów eksploatacji oraz prowizji w koszty,
- wkład własny nawet od 0%, w zależności od oferty leasingodawcy,
- dobre rozwiązanie przy korzystaniu z dotacji unijnych,
- elastyczny okres finansowania, wynoszący od 6 miesięcy do nawet 120 miesięcy,
- zwolnienie rat pożyczki z podatku VAT.
Pożyczka leasingowa a kredyt samochodowy
Pożyczka leasingowa to produkt pomiędzy leasingiem a klasycznym kredytem. Najważniejszą kwestią, która różni te dwa rozwiązania, jest kwestia formalności. Kryteria udzielania pożyczek leasingowych ustalane są indywidualnie przez każdą firmę leasingową. W efekcie wnioskodawca może otrzymać pieniądze łatwiej i szybciej, niż w przypadku bankowego kredytu samochodowego. Oznacza to także, że warunki umowy mogą być bardziej elastyczne. W przypadku pożyczki leasingowej przedsiębiorca nie musi okazywać zaświadczeń i dokumentów finansowych, jak podczas starania się o kredyt bankowy.
Czym pożyczka leasingowa różni się od leasingu?
Najważniejszą różnicą pomiędzy leasingiem a pożyczką leasingową jest kwestia własności przedmiotu. W przypadku leasingu leasingobiorca jest korzystającym, a właścicielem danego środka trwałego pozostaje leasingodawca. Jeśli chodzi o pożyczkę leasingową, wnioskodawca staje się właścicielem od razu po zakupie przedmiotu. Tym, co łączy oba te produkty finansowe, jest konieczność przeznaczenia środków na określony z góry cel, inaczej niż na przykład przy kredycie konsumpcyjnym.
Gdzie znaleźć najlepsze oferty na pożyczkę leasingową?
Pożyczka leasingowa to produkt finansowy, który oferuje wielu leasingodawców. Jak z każdą usługą na rynku, proponowane warunki i ceny mogą się od siebie różnić. W celu znalezienia najkorzystniejszej oferty, najlepiej porównać ze sobą kilka opcji. Alternatywą dla samodzielnego analizowania ofert jest skorzystanie z konsultacji doradcy leasingowego, który porównuje różne oferty i rekomenduje najlepsze rozwiązania. Pożyczka leasingowa nie jest najczęściej wybieraną opcją, dlatego tym bardziej trzeba zwracać uwagę na oferowane przez firmy leasingowe warunki.
Wykup w pożyczce leasingowej
W pożyczce leasingowej nie istnieje opcja wykupu, ponieważ pożyczkobiorca staje się właścicielem przedmiotu od chwili jego zakupu za środki pozyskanego w ramach tego produktu finansowego. Zatem wykup w pożyczce leasingowej nie ma miejsca. Taka opcja z kolei istnieje w leasingu, w którym właścicielem przedmiotu, aż do wykupu, jest leasingodawca.
O czym pamiętać, wybierając ofertę pożyczki leasingowej?
Wybierając ofertę pożyczki leasingowej, trzeba zawsze zwracać uwagę na wszystkie parametry oferty – również porównując ze sobą kilka propozycji. Przed podjęciem decyzji warto dokładnie poznać zalety i wady pożyczki leasingowej i upewnić się, że to jest to najlepsze rozwiązanie dla Twojego biznesu. Alternatywą może być leasing lub celowy kredyt bankowy.